Women in Tech v roce 2021

January 18, 2022
January 12, 2022
|
Jaroslava Frišová
|
3
Minutes

Projekt Women in Tech CZ (WIT) oslavil letos druhé narozeniny. Než se pustím do samotného hodnocení celého roku, zmíním, kdo za WIT stojí a jaké je naše poslání.

Myšlenka a přání – začátek všeho

Začátek celého projektu vznikl z potřeby mít na IT pracovištích více žen. Je efektivnější pracovat v diverzních týmech. Jenže kde ženy – ajťačky sehnat? Na školách je žen v technických oborech málo a spolu s obecným povědomím, že je IT více mužská parketa, je to výzva.

Jenže už tolik lidí nevnímá, že IT není jen o kódění, vývoji a analýze. V tomto prosperujícím oboru je i široké spektrum zajímavých (ne příliš) technických pozic. Zaměřujeme se na ženy, které láká svět IT, a následně je podporujeme ke změně kariéry. Seznamujeme je se světem IT a Salesforce, a tím podporujeme genderově vyváženější týmy. Dalším z našich pilířů je propojení lidí kolem Salesforce a sdílení zkušeností.  

Women in Tech CZ svými zkušenostmi aktivně zaštítilo několik žen – Eli Bušáková, Magda Rafaj, Kika Puškášová, Zuza Zamborská a Jarka Frišová. Díky velké podpoře dalších nadšenců jsme v loňském roce mohli uskutečnit tři kurzy věnované Salesforce administraci a vývoji.

Ale pěkně popořadě.

Co všechno jsme v roce 2021 způsobili?

V březnu jsme byli ještě všichni jen v online světě. Uspořádali jsme online event Salesforce jedna platforma, dva pohledy. Představili jsme komplikovaný vztah zodpovědností konzultant – klient společnosti ČMSS. Praktická ukázka Jana Kutila,PMP z Enehano Solutions a Ivety Tichavské, Business Analyst z ČMSS odkryla zlomové okamžiky, s jakými požadavky se setkávali, a co si z tohoto projektu obě strany odnesly.

Následovaly dva paralelní 8týdenní administrátorské kurzy, o které byl obrovský zájem. Kurzy cílily na ženy, které Salesforce neznají. Věnovali jsme se tématům: datový model, identita, uživatelská oprávnění, zabezpečení a sdílení dat, reporting, UI aplikace a také automatizace jednoduchých procesů a dalším. Z 53 zájemkyň jsme vybrali 25 žen, které si mohly na červnovém grilování převzít certifikát o úspěšném absolvování.

Na srpnovém online rozhovoru jsme pootevřeli dvířka, jak funkce Salesforce využívá Barclays, britská banka s technickou základnou v Praze.

Na začátku září jsme uspořádali čtvrtý „meet up“ - Muži a ženy: problém nebo příležitost, s nabitým programem. Na pódiu jsme přivítali Kiku Puškášovou (Head of Marketing z Enehano Solutions) společně s Jakubem Lysáčkem (Salesforce Marketing Automation Lead z Enehano Solutions). Provedli nás možnostmi a funkcionalitami Marketing Cloudu, Interaction Studia a Pardotu.

V druhé části měl Jiří Dohnal z Terap.io připravenou přednášku (nejen) o tématu genderu. Povídal o tom, co nám říká naše podvědomá mysl, o stereotypech, které nás stále ovládají a také o potenciálu a úskalí homogenních i různorodých týmů.

Koncem listopadu skončil kurz Poznej vývoj na platformě Salesforce zaměřený na ženy se základní znalostí programování. Obecně jsme představili Salesforce, technické základy vývoje na této platformě - od frontendu, přes backend až např. Po integrace. Účastnice tak během šesti týdnů dostaly ucelený vhled do Salesforce a co to znamená být Salesforce vývojář(ka) 😊.

Světlé zítřky

Nový rok začal nedávno, ale myslím, že už teď mohu prozradit něco z našich plánů. Chystáme další dva kurzy (Marketing Cloud a Úvod do Salesforce administrace) a nově několik workshopů. Naše skupina projde několika úpravami, protože přece jen 220+ členů je krásné číslo a chceme vám i mimo setkání přinášet inspiraci a novinky o Salesforce, diverzitě nebo uplatnění v IT.

Sledujte nás na LinkedIn nebo Facebook. Ať vám neutečou žádné novinky, kurzy nebo informace.  

Na závěr chci moc poděkovat holkám, které jsou v tom se mnou, podporují všechny naše/moje bláznivé nápady a rozumí, když je toho zrovna nad hlavu. Velké poděkování patří také našim partnerům Enehano Solutions a Barclays, kteří nám dali důvěru a prostor všechny naše aktivity organizovat.

Zaujaly vás naše služby?

Kontaktujte nás
Thanks for your email! We’ll get back to you ASAP.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Nejnovější článek