Digital Transformation Summit

Digital Transformation Summit

Vlastimil Zelina – Head of QA Enehano Solutions

Vlastimil Zelina je od léta 2021 Head of QA v Enehano Solutions.  

Na této pozici má několik výzev, které před ním stojí. Jsou to například vybudování QA Competence, vedení QA  týmu, stanovení QA strategie, a to jak na projektech, tak v Enehanu, tvorba testovacích plánů nebo samotné definování typů testů, které poskytujeme atd.

Jsem ráda, že jsem měla možnost ho hned na začátku vyzpovídat a zjistit, jak se mu u nás líbí, a jaké má zkušenosti. Zkrátka jak velkou bude pro nás posilou.

 

IT jako koníček

Už od mala jsem měl IT jako koníček. Na střední škole i na vysoké jsem dělal různé brigády. Až po škole jsem se rozhodl udělat z koníčku životní pracovní náplň. Nastoupil jsem do Home Credit jako projektový manažer. Bylo to pro mě opravdu náročné, byla to první opravdová zkušenost. Objevil jsem u sebe spoustu věcí, na kterých musím zapracovat – a to jak v odbornosti, tak v komunikaci. Projektový manažer je především výborný v komunikaci směrem ke klientovi i směrem ke kolegům.

Jaký byl pro tebe zajímavý projekt?

Nejzajímavějším projektem pro mě byla práce v Konica Minolta v projektu Workplace Hub. Dostal jsem možnost rozvíjet QA tým, nastavoval jsem procesy. Díky této firmě jsem se blíž seznámil s japonskou kulturou a jejich systému zavádění pravidel nebo nových procesů. Ačkoliv projekt nebyl úspěšný (z části díky COVID-19), znamenal pro mě velkou příležitost i kariérní posun.

Důležitost soft skills

V předchozí práci jsem měl velmi dobrého QA manažera, který mě toho spousty naučil z oblasti hard i soft skills, např.  jak komunikovat a vyjednávat, jak vést pohovory “one to one” nebo “salary review”.

Později jsem vedl QA tým složený z 12–14 lidí. V IT je každý člověk trochu jiný a já se s nimi postupně učil pracovat, odhalovat jejich povahy, motivaci, spokojenost (jak v týmu, tak jednotlivce) a dělat svou práci co nejlépe.

Myslím, že v IT je opravdu hodně tvrdohlavých lidí . V tomto směru mi nejvíce pomáhá, že jsem velice trpělivý, ačkoliv rodina by se mnou jistě nesouhlasila.

Enehano – mladá dynamická firma

Začátkem roku jsem se začal poohlížet po nové práci. Zpočátku to bylo jen mapování trhu, abych si případně doplnil potřebné znalosti a dovednosti.

Našel jsem inzerát Enehana, který mě okamžitě oslovil. Líbila se mi myšlenka návratu z korporátu do menší české firmy. Ovšem když jsem po pár dnech inzerát znovu otevřel, byl jiný. Řekl jsem si, že bude potřeba upřesnit si požadavky a zkusil je oslovit se svými zkušenostmi.

V tuto chvíli už máme i v Brně kancelář a budujeme pobočku s totožnými hodnotami a stejně dobrou atmosférou, jaká panuje v té pražské.  

V Enehanu chci vybudovat QA kompetenci se všemi “best practices” a popsaných procesů. Věřím, že z tohoto záměru budou všichni těžit, ať už to budou kolegové nebo zákazníci. Je to další dílek k růstu Enehana a expanze na nové trhy.

Co tě u nás překvapilo?

Překvapila mě tu atmosféra. Je skutečně hodně přátelská a uvolněná. Rozhodně víc “free”, než jsem čekal . Moc se mi líbí celková soudržnost a častá přátelství i mimo práci. Meetingy bere spoustu lidí „sportovně“ a nebojí se zavtipkovat.

Na druhou stranu je kladený velký důraz na budget a vykazování.  

Moc se mi líbí celková soudržnost a častá přátelství i mimo práci.

Jak zvládáš tuhle karanténní a home officovou dobu?

Zvykl jsem si. Na začátku mi hodně chybělo potkávat se s lidmi, naučili jsme si udělat online „drbárnu“, napsali jsme si, hodně jsme si volali.

Snažím se na této změně najít to dobré. Práce z domova mi šetří čas, který bych strávil dojížděním. Večer mohu nějakou práci ještě dodělat, už to není takový „zásah do soukromí“ a je to i ze strany rodiny vnímané jako běžné.
Hodně lidí se naučilo problémy řešit samostatně. V kanceláři se mohou kdykoliv někoho zeptat a na “home office” spousta lidí zkusí problém vyřešit samostatně něž někomu napíší či zavolají.

Novinky a informace

Přímo do vaší emailové schránky

Prozkoumejte související články