Když se Anička rozhodla opustit pohodlí bankovního prostředí a vydat se na dráhu konzultantky, možná ani netušila, jak zásadní krok to bude. Dnes, po dvou letech strávených v Enehanu, je nejen uznávanou analytičkou, ale i inspirativní teamleaderkou. V rámci našeho rozhovoru jsme jí vyzpovídali a odhalili i zajímavé pracovní rituály, které jí pomáhají přepínat mezi prací a soukromým životem.
Aničko, jak ses vlastně dostala do Enehana?
Pracovala jsem čtyři roky v bance a už jsem se chtěla posunout. Náplň práce zde byla stále jednotvárná a zaujala mě možnost consultingu. Nechtěla jsem do další banky nebo instituce, a tak jsem zvolila Enehano, které je českou jedničkou v rámci Salesforce. Bylo to spíše na zkoušku, ale dnes už jsem tu dva roky jako analytička.
Jak bys popsala svoji cestu k roli business analytika?
Mám ekonomické vzdělání a vždy jsem se ubírala tímto směrem. Vyzkoušela jsem různé pozice v rámci ekonomického směru, od referenta ve státní správě až po práci v advokátní kanceláři a bance. Protože mě baví přicházet věcem na kloub, hledala jsem něco, kde bych mohla pochopit a vylepšovat současný stav, přinést něco lepšího a chytřejšího lidem. A tak jsem se dostala až k business analýze.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi prací analytika v korporátu a v konzultantské firmě?
V korporátu jsou pevně daní stakeholdeři, je jasně definovaný popis pracovní pozice a také přesně určené povinnosti a zodpovědnosti. Je to pohodlné v tom, že člověk ví, co se od něho očekává.
V konzultantské firmě jako Enehano je práce mnohem širší a rozmanitější. Musím se orientovat v různých projektech a řeším třeba i jejich řízení. Rozvíjím se tu do komplexity. Konzultační přístup navíc vyžaduje, abych hledala řešení a cestu sama, to překračuje hranice klasické analýzy.
Jaké vlastnosti by měl mít úspěšný analytik v Enehanu?
Analytik musí být otevřený všem možnostem, které mohou přijít. Musí být připraven se rychle zorientovat v nových projektech a oborech, stejně jako v technických aspektech. Je důležité nedívat se na práci analytika jen jako na úkoly, které začínají a končí, ale vnímat analýzu jako proces, který trvá od začátku projektu až do jeho konce.
Co je největší výzvou v práci analytika pro Enehano?
Být připraven na různé možnosti a rychle se zorientovat v nových projektech. Konzultant nikdy neví, zda bude pracovat na bankovním projektu, v telekomunikacích, nebo v úplně jiném oboru. Je důležité rychle se adaptovat a najít cestu v novém prostředí, protože na to není moc času.
Bohužel také často slyšíme, že analýza není potřeba. I některé velké firmy analýzu často opomíjejí ve snaze ušetřit a začínají rovnou vyvíjet, protože mají vše rozmyšleno. Z toho často vznikají ty nejhorší problémy, protože se dodá produkt, který nakonec nikdo nechce používat.
Co tě na práci v Enehanu nejvíce baví a proč?
Určitě rozmanitost projektů a kolektiv. Měla jsem štěstí, že jsem si mohla vyzkoušet různé typy projektů, což mě velmi obohatilo. Také máme skvělou partu lidí, se kterými si rozumíme a umíme se potkat i mimo práci. To tmelí pracovní kolektiv a vytváří příjemné pracovní prostředí.
Dokážeš popsat svůj pracovní den?
V korporátu bych na to odpověděla mnohem přesněji, protože jsem už ráno věděla, co nastane, aniž jsem otevřela počítač. V Enehanu je ta dynamika úplně jiná, mám hrubý obrys, který se leckdy naplní ale někdy ne. Samozřejmě mívám sadu pravidelných schůzek, analytické workshopy, zpracovávám materiály, kreslím diagramy a mám další schůzky se zákazníkem. Samozřejmě se pak průběžně řeší i reporting nad stavem přidělených úkolů. Ale já se snažím nesoustředit pouze na projekty, ale taky fungovat jako teamleader několika lidí, tak abych tam pro ně byla kdykoliv k dispozici.
Jak těžké je stíhat roli temleadera souběžně s rolí analytika?
Nemám nic, co by mi role teamleadera vzala, jen mi to dalo. Dalo mi to hodně i do soukromého života. Naučila jsem se větší empatii. Když vidím, že někdo vypadá sklesle po setkání s projektovým manažerem, pozvu ho na kafe a zjistím, co se děje. Je důležité mít s každým členem týmu nastavený vztah a vnímat všechno jako celek, nejen podle jejich pracovního výkonu.
Každý se nachází v jiné životní fázi. Pokud vím, že někdo má doma problémy, nemohu hodnotit jeho výkon stejně jako u někoho, kdo žádné problémy nemá. Tím, že s lidmi buduji vztahy, dokážu lépe pochopit jejich situaci. A když už mám s člověkem vybudovaný vztah, vím, jaká slova volit, aby lépe pochopil, co se po něm chce.
Musí zájemci do tvého týmu umět výborně Salesforce, aby mohli začít jako analytici v Enehano?
Nemyslím si. Když jsem nastupovala, neznala jsem prakticky nic o Salesforce. Je to o tom učit se za pochodu a nasávat informace. Důležité je mít základní povědomí o technických předpokladech, protože analýza z toho vychází. Dnes už znám Salesforce do takové míry, abych dokázala klienty nasměrovat a pokud jsou potřeba technické detaily, mám tu spoustu kolegů, kteří jsou vždy ochotní mi poradit.
Jak se ti daří vyvažovat pracovní a osobní život?
Mám rituál, který jsem se naučila už ve své první práci. Když odcházím z práce, poslouchám jednu specifickou písničku, která mi pomáhá přepnout z pracovního módu do osobního života. Tento rituál mi pomáhá nenosit si práci domů.
Ale vždy pracuji jen do té míry, abych měla prostor na svoji nejoblíbenější zálibu, kterou je akrojóga.
Jaké máš cíle a ambice do budoucna?
Mým cílem je, aby mě práce pořád bavila a měla jsem pocit, že někomu pomáhám a něco vylepšuji. Chci být mostem mezi technickým světem a uživateli, aby se jejich potřeby a přání promítaly do efektivních řešení. „Chci, aby mě stejně jako dosud práce naplňovala a byla jsem šťastná.
Děkujeme za rozhovor a přejeme stále dobou náladu a hodně elánu při vedení týmu. Pokud máte zájem se přidat do našeho analytického týmu, kontaktujte nás na emailu: kariera@enehano.cz