Koronavirus COVID-19 nám všem ovlivnil život. Pro zdraví Enehano týmu jsme se rozhodli od pondělí 16.3.2020 zavést režim remote práce.
Pro některé členy Enehano týmu home office není novinka. Marek Tyrlík, Salesforce developer a Kristína Puškášová, Marketing & Salesforce Specialist sepsali pár tipů k efektivní remote práci pro kolegy po jejich zkušenosti z USA a Peru.

Výzvy a benefity #Enehanoffice
Minulý rok jsme strávili s Kikou více než 5 měsíců ve státech, kde jsem pracoval pro Enehano z pohodlí domova. Tento rok se k remote práci pro Enehano přidala i Kika a momentálně jsme skoro dva měsíce v Peru. Náš týden vypadá tak, že od pondělí do pátku pracujeme podobně jako v Česku, po práci prozkoumáváme okolí a přes víkend cestujeme, výletujeme a užíváme si – například na Rainbow Mountine, Colca kaňonu nebo na treku na Machu Picchu.
Po státech, kde jsem pracoval v podstatě z jednoho místa, jsme měli jednu velkou neznámou – jaké bude skloubit super cestovní zážitky a pracovat efektivně odkudkoli. Po skoro dvou měsících můžeme říct, že je to ještě trochu náročnější než klasický home office. Ano, myslíme si že i home office na více než 2 dny je náročnější než práce z kanceláře.
Věříme, že pokud se chystáte ať už na klasický home office nebo na #Enehanoffice jako máme my, že vám následující body alespoň trochu ulehčí náběh na jiný režim.

8 tipů pro efektivnější práci po dobu home office:
1. Oddělte pracovní a domácí prostředí
Jde hlavně o to, abyste se co nejvíce cítili jako v kanceláři. Ideálně se ráno obléknout jako do práce, sednout si ke stolu, kde nebudete ten den dělat nic jiného než pracovat a budete mít z dohledu všechno, co by vám mohlo připomínat, že jste doma.
Zkuste pracovat u stolu s výhledem ven nebo otočení na stěnu.
Ani nemyslete na práci v posteli v pyžamu nebo u zapnuté televize na sedačce.
2. Eliminujte rušivé elementy
Nemyslíme tady jenom zvukové elementy, ale také vizuální. Můžete si tak všimnout prádla, které není poskládané, prachu pod kuchyňským stolem, který vám začne neskutečně vadit přestože už tam nějakou dobu je a tak podobně.
Zkuste si sednou tak, abyste viděli kolem sebe jen věci, které vidíte kolem sebe v kanceláři.
Ani nemyslete na domácí práce jako vysávání, utírání prachu, umývání nádobí atd. Kdybyste byli v práci, tak to taky musí vydržet až přijdete domů.
3. Používejte timer
Neboli měřte si čas. Nejen, že vám to pomůže při vykazování práce, ale také uděláte další krok k lepšímu rozdělení toho pracovního a toho domácího.
Zkuste tmetric.com (trackuje vám i jaká okna máte otevřené) , toggl.com
Ani nemyslete na to, že to nezkusíte 🙂
4. Keep in touch
Jak se říká “sejde s očí, sejde z mysli”. Velký benefit kanceláří je v tom (alespoň pro nás), že máme kolem sebe lidi, kteří také pracují. A to motivuje zase nás.
Zkuste si domluvit videokonference nebo videohovory alespoň jednou denně s ostatními kolegy (podstatné je to „video“).
Ani nemyslete na izolaci od ostatních či scrolování sociálních sítí po dobu společného telefonátu.

5. Plánování a komunikace
Veškerá komunikace bude trochu opožděna díky tomu, že ztratíte možnost zajít za někým a pobavit se o čemkoli osobně. Proto je důležité vědět, na čem mám pracovat alespoň další 3 dny (alespoň u nás kvůli časovému posunu).
Zkuste zvýšit svojí aktivitu a pozornost na pravidelných poradách a statusech. Pravidelně si ověřujte, že víte, co budete dělat za 1 až 2 dny.
Ani nemyslete na čekání až všechno doděláte, abyste si řekli o další práci. Nejspíš přijde až další den.
6. Dejte si pozor na přílišnou flexibilitu
Nikdo mě nevidí tak je jedno, jestli to udělám teď nebo až večer… s tímto přístupem se mi stalo, že jsem dělal od pěti rána do sedmi večera a odpracoval jsem necelých 8 hodin.
Zkuste si vytvořit své pravidelné office hours (např. my máme cca 5:30-11:30 a 14:00-17:00) a stanovte si cíl na den (8 odpracovaných hodin, odešlu maily o dokončení úkolu a podobně).
7. Největší ohrožení dne = oběd
Alespoň pro mě. Po obědě, v době trávení na mě přichází největší únava ze dne a vždy mám problém to ustát – vždyť postel je tak blízko.
Zkuste naplánovat si telefonát nebo práci, na kterou se těšíte hned po obědě.
Ani nemyslete na sociální sítě, seriály a postel. Přestože to bude opravdu náročné 🙂
8. Ve zdravém těle zdravý duch
Doporučená dávka kroků za den podle WHO je 10 000. Já jsem běžně v práce (cesta do/z práce, oběd, po kanceláři…) nakráčel cca polovinu. Ve státech v extrémních dnech jsem neudělal ani 500 kroků za den. Jednou za čas to asi vliv mít nebude, no já jsem se potom dával do pořádku několik týdnů až měsíců.
Zkuste dynamické sezení, cvičit (například podle videí na youtube)
Ani nemyslete na sezeni v jedné poloze celý den. Po týdnu budete mít problém si sednout jinak.

Doručení neboli “Zkuste…” vyhovuje minimálně jednomu z nás. Každý fungujeme trochu jinak a každý si musíme najít svojí rutinu na home office. Každopádně “Ani nemyslete na… “ jsou opravdu zabijáci produktivity, se kterými máme zkušenost a většinou to nebylo prospěšné ani doma, ani do práce takže nám to jenom jenom žralo čas a energii.
Držíme všem palce do dalších dnů!
Autor článku: Marek Tyrlík, Salesforce developer