Slyšela jsem, že si začal pracovat hodně brzo. Jak to bylo?
Opravdu velkou radost mi dělá programování. Někdo chodí běhat, já programuji. Zajímá mě proces i výsledek, je to odpočinek. V 19 letech jsem nastoupil jako Enterprise Resource Planning IT manager a začal přestavovat firmu z papírové formy do digitální.
Pracoval jsem v průměru 17 hodin denně, včetně víkendů.
Za rok a půl byl projekt na světě, všechny části fungovaly dohromady a projekt se měl dále rozvíjet. V této fázi jsem se rozhodl odejít. Nastavil jsem cestu, kterou se měl projekt dále ubírat, a vytvořil ve firmě team lidí. Za ušetřené peníze jsem šel studovat IT do Prahy na vysokou školu.
Jaký projekt byl pro tebe obzvláště zajímavý ? Popíšeš svou roli v něm?
Pro Ministerstvo pro místní rozvoj jsem vytvořil aplikaci na dotace. Tato aplikace byla kompletně vlastní řešení v Ruby On Rails s Reactem JS a na serveru CentOs. Od firewallu, ci/cd, serveru, aplikace, databázi a školení hotového řešení s úpravami procesů. Vše jsem dělal sám a celá aplikace běžela na starém notebooku, šlo o open source zdarma. To bylo jedno z pracovně nejtěžších období.
Mít všechny role projektového teamu, a k tomu chodit do školy, bylo velmi složité.
Poté jsem začal pracovat pro Bluewolf. Jednoznačně to byla změna, oproti klasickým projektům v IT. Salesforce umožňoval velice efektivně implementovat dost složité projekty. Je příjemnější vidět fungující velké věci a mít možnost je dělat rychle. Po Bluewolfu jsem dělal ještě několik dalších projektů, než jsem se rozhodl připojit do větší firmy, která mi tolik připomíná právě Bluewolf, a to je Enehano.
Jaké si přinášíš „key learning points“?
Velký projekt nelze dělat v jednom člověku. Je lepší dělat aplikace v nástrojích, na které se dají najít specialisté a vývojáři. Když například napíšete funkční řešení, tak přijde čas, kdy se celé bude muset zahodit, protože už ho nikdy nikdo rozšiřovat nebude. Dané řešení bude zcela pochopitelné jen člověku, který ho vyvinul.
Jak se v této době hledá jiná práce?
Poslední rok mi chodí pravidelně několik nabídek na práci do týdne. Všechny IT firmy nabírají a je nejvíc práce, kolik si kdy pamatuji. Takže bych řekl, že pro lidi, kteří mají co nabídnout, je aktuálně nejvýhodnější doba na změnu.
Proč sis vybral Enehano?
Lákalo mě vyzkoušet platformu Salesforce. Jako jednotlivec jsem měl všechnu odpovědnost na svých bedrech. Nemohl jsem dělat chyby, ani mít soukromý život. Tato zkušenost mě přivedla právě k Salesforce, jehož prostředí je v tomto směru odlišné. Pro své partnery propaguje rodinný přístup k podnikání. Je kolem něj skvělá komunita lidí.
Od toho byl už jen krok do Enehana, které je duší firmou ze západu. Lidé tu mají význam a nejsou to jen nahraditelné zdroje. Moje největší očekávání i motivace bylo firemní prostředí a dostalo se mi daleko víc.
Oceňuji, když je někdo schopný vydělávat a nemusí to dělat na úkor všech okolo. Jsou to silná slova, ale mají oporu v realitě, která panuje na českém trhu v podnikání obecně.
Co tě u nás překvapilo? Jaké byly tvé první dojmy?
První dojmy za první dva měsíce odpovídají přesně tomu, jak jsem firmu už při pohovorech poznal. Jako by člověk přišel někam, kde to už zná a ví co očekávat. Když jdete v Čechách na pohovor v IT, a poté se necháte zaměstnat, tak většinou přijde velmi brzy srážka s realitou. Na pohovoru je vše tak trochu přikrášlené a jako první přichází poznání, jak firma opravdu funguje. O to větší bylo mé překvapení, že v Enehanu nic takového nepřišlo.
S jakým cílem do Enehana nastupuješ?
Věřím, že si zde splním dva velké cíle. Jedním je work life balance a druhým zapracovat na cestě k certifikovanému technickému architektovi.
Děkujeme za rozhovor.