Digital Transformation Summit

Digital Transformation Summit

Firmy nejsou připraveny na digitální transformaci. Co jim v CEE chybí?

V polovině října se uskutečnil Digital Transformation Summit. Největší akce pod záštitou Enehano Solutions připravena v spolupráci se Salesforce pro rok 2020 v České republice. Díky koronavirovým opatřením se celý event přesunul do 3D virtuálního světa. Hlavní motto proto bylo: „Setkejme se osobně ve virtuálním světě“. Co se podařilo a co jste si z akce mohli odnést?

Hrvoje Supič

V průběhu 5 hodin mohli účastníci akce zhlédnout keynote regionálního viceprezidenta Salesforce pro CEE Hrvoje Supiče na téma „Salesforce pohled na digitální transformaci, pokrok v CEE a vliv COVID 19“. Dále se inspirovat úspěšnými případovými studiemi ČSOB Pojišťovny, DPD nebo Bageterie Boulevard, navštívit stánky a osobně se setkat s experty konzultační společnosti Enehano Solutions anebo networkovat mezi sebou.

Jaké trendy vnímá v této době, kdy se mnohé státy potýkají s pandemií, regionální viceprezident Salesforce pro CEE Hrvoje Supič?

„Svět dnes není jenom o pandemii. Zažíváme social justice krizi, ekonomickou krizi či krizi leadershipu v jednotlivých krajinách. To všechno ovlivňuje nálady firem i spotřebitelů.

Vidíme i deglobalizaci, zásobovací řetězce se zkracují, jelikož logistika či cestovaní jsou omezené nebo úplně zakázané. Soustředíme se na udržitelnost, která i díky omezením a udržitelným cílům Evropské unie zažívá boom. Nastává změna zdrojů, kapitálu, příchod nových odvětví i změna toků příjmů.

Nakonec vidíme i digitální transformaci, která postupuje rychleji než dříve. I když někdo před rokem mohl spekulovat, zda je vůbec potřebná a zda k ní svět směřuje, myslím, že dnes už žádné pochybnosti neexistují. Teď je právě ten správný čas pro digitální transformaci.”

Jsou na to podle Vás firmy v České republice připravené?

„Stále je před námi dlouhá cesta. Mnoho firem není připravených dlouhodobě podporovat remote práci svých zaměstnanců. Odepisovaní na emaily z domu je jedna věc, avšak mít nastavené rozhodovací procesy k udržení dlouhodobé práce z domu je něco úplně jiného a nového. Příkladem mohou být banky, které aktuální situace donutila řešit otevření účtu online či přesunut do internet bankingu úkony, pro které jste museli předtím na pobočku. Podporování digitálního zákazníka je v dnešní době stejně důležité, jako podporováni digitálního zaměstnance. To si firmy musí uvědomit.”

Na akci jste tvrdil, že cesta k digitální transformaci není jednoduchá. Kde můžou nastat potíže?

V řadě oblastí. Nepropojené systémy, nedostatek nástrojů, které firma má, aby zabezpečila práci z domova, nedostatečná digitální gramotnost zaměstnanců či náročnost rychlého růstu. Také opatření a regulace můžou přechod ovlivnit. To jsou dle mého názoru překážky, které musíme překonat, když se chceme přesunout k novému digitálnímu světu.

Digitální transformace není jenom o digitálním marketingu nebo obchodu či službách. Je hlavně o výrazné změně v podniku, jeho procesů i myšlení. Změna umožní ředitelům a manažerům podniků přijmout strategická rozhodnutí a vést firmu v novém digitálním prostředí.

Jak s digitální transformací začít?

Je dobré mít zodpovězené otázky jako například „Jak optimalizujete váš aktuální byznys model?“, „Jak zabezpečit, aby váš zákazník byl středem vašeho podnikání?“ anebo „Jak inovativně tvořit a přinášet zákaznickou hodnotu?“ Po konzultaci s mnohými klienty, kteří v digitální transformaci vynikají, doporučuji soustředit se na 4 pilíře: byznys procesy, tým lidí, kteří se silně zaměřují na klienta, nejjednodušší možná technologická skladba a schopnost vnímat a rychle reagovat na změny.

Po keynote následovaly případové studie úspěšných inovátorů a reprezentantů z firem, které se plné věnují digitální transformaci svých odvětví a procesů. Mezi ne patřily za Enterprise sektor ČMSS, ČSOB Pojišťovna, DPD nebo Salesforce prezentace z oblasti utilit. Zástupci SME byly Impact Hub, Tesonet (firma z Litvy), Bageterie BoulevardFlowmon Networks.

Akce byla výjimečná i díky platformě Confer-O-Matic, která umožnila účastníkům zažít téměř stejný event, jako v reálném světě. Většinu návštěvníků virtuální 3D platforma nadchla a díky live streamu si účastníci mohli čerpat zkušenosti dle svých preferencí.

Jak plánujete digitální transformaci firem podporovat do budoucna?

“Digitální transformaci se věnujeme již několik let. Firmám pomáháme v rámci konzultací, přípravy blueprintu jejich řešení či samotnou implementací platformy Salesforce.

Mimo jiné pracujeme na Digital Transformation Score. Projekt představuje skóre, které firma získá po hloubkovém auditu oblastí jako marketing, obchod, zákaznická podpora a dalších v porovnání s konkurencí. Přinášíme ho ve spolupráci s digitální agenturou Visibility. O DTScore budeme ještě postupem času informovat,” uzavírá Jiří Mach, CEO Enehano Solutions.

Novinky a informace

Přímo do vaší emailové schránky

Prozkoumejte související články