Martin je v Enehano krátkou dobu, ale zapadnul do týmu i mezi ostatní kolegy velice přirozeně. Hodně tomu napomohl společný temabuilding, ale k tomu se dostaneme až později.
Martine, jak si přišel do IT?
Od malička jsem se zajímal o IT. Měl jsem hodně rád hry, vytvářel webové stránky a bylo přirozené, že jsem si vybral i školu v tomto oboru. Studoval jsem na VUT manažerskou informatiku a na Masarykově univerzitě informační systémy. Paralelně jsem zkoušel dva bakalářské obory, ale v okamžiku, kdy jsem nastoupil na magisterské studium, tak jsem druhý bakalářský obor musel ukončit. Navíc jsem potřeboval začít pracovat. Bylo to opravdu nezapomenutelné a velice náročné období.
Hledal jsem si práci a věděl jsem, že nechci programovat, ale jinak jsem neměl konkrétnějšíí představu o tom, čemu bych se chtěl v budoucnosti naplno věnovat, jsem neměl. Začal jsem jako software vývojář.
Po roce jsem přešel na pozici analytika do J&T banky. Tam to byl velký posun nejen kariérně, ale především mentálním ujasněním, co chci dělat.
Vyzkoušel jsem si, jaké to je dělat v organizaci blížící se korporátnímu prostředí. Chtěl jsem se vzdělávat a učit nové věci a v J&T bance na to, bohužel, nebyla ta správná půda. Tak jsem se pustil do průzkumu možností na trhu práce – zkoušel jsem technology consulting v PwC, Business consultant v Adastře, i jaké to je být freelancer. Až mě osud zavál do Enehano.
To mi zní jako správná cesta hledání a poznávání. Jaká část v tobě zanechala největší dojem?
Osobně i profesně mě obohatila zkušenost z projektu optimalizace analytiky a reportingu Home Credit v Číně. Za krátkou dobu jsem poznal celý proces. Zkušenost byla velmi intenzivní a také se jednalo o první projekt, v němž jsem se setkal s čínskou kulturou a mentalitou.
S Američany pracujeme v IT běžně. S Číňany se tolik do styku nedostáváme a byla to pro mě jedinečná příležitost.
Dokázal bys porovnat čínskou a českou náturu?
Číňané jsou konzervativnější, tišší a zpočátku více uzavření. Vztah je s nimi potřeba budovat delší dobu. Ale po získání důvěry se s nimi funguje velmi otevřeně a jsou hodně ochotní a nápomocní. S Čechy to úplně porovnat neumím, ale věřím, že se dá vyjít (téměř ) s kýmkoliv.
To mě vede k myšlence, že business a transparentnost jsou v budování důvěry stěžejní pro vztah klienta a dodavatele. Zdravý vztah vyžaduje čas a trpělivost, nejde to hned.
Když se vrátím k Enehano, jaký byl tvůj začátek ve firmě?
Začátek byl nezapomenutelný. Asi po třech dnech ve firmě jsem odjel na Moravu na víkendový teambuilding. Víkend byl plný dojmů. Ze začátku jsem byl rozpačitý z takového množství neznámých lidí, ale jakmile jsem se trochu zapojil, byla to výjimečná akce. Díky tomuto startu mám pocit, že jsem v Enehano už několik měsíců.

Co tě u nás oslovilo?
Enehano na mě působí velmi energicky. Vyzařuje auru pozitivismu a energie. Z důvodu pandemie jsem byl 18 měsíců téměř v pracovní izolaci a hodně mi vyhovovalo, že přicházím do kolektivu, který je vstřícný a kamarádský. Je pro mě velkou výhodou, že pracuji v oddělení Business Consulting, ve kterém lidi spojujeme. Celý tým i práci hodnotím hodně pozitivně.
Zpočátku jsem nevěděl, co mám od kolektivu očekávat, a jsem velmi mile překvapený. Netýká se to jen tohoto oddělení, ale přátelská atmosféra je protknutá celou firmou. Líbí se mi uvolněná neformální atmosféra.
S jakým cílem do Enehana nastupuješ a jak do toho zapadá Salesforce?
Moje vize je vybudovat s Enehano win-win vztah. Chci tady růst a rozvíjet své schopnosti i presale. A zároveň pomoci firmě, aby se jí dařilo.
Salesforce je pro mě ultimátní platforma. Dá se na ní vytvořit cokoliv, co je potřeba. Může pomoct jakékoliv organizaci v jakémkoliv směru. Ty možnosti, které nabízí, jsou fascinující.
Nechci se o Salesforce bavit jako o CRM. Už historicky má velmi dobrý potenciál i v jiných oblastech a jsem zvědavý na další posun.
Je podzim 2021, a tak mi to nedá se tě nezeptat – obáváš se návratu do karantény?
Jsem spíš sociální člověk a potřebuji lidský kontakt. Rád chodím mezi kolegy do kanceláře a je to v mnoha směrech efektivnější. Home office mi nevadí, ale dlouhodobě bych v tomto režimu fungovat už nechtěl. Věřím, že to tímhle směrem už nepůjde.
Martine, doufáme s tebou a děkujeme za rozhovor.