Žena a IT? Proč ne! Díl první.

Žena a IT? Proč ne! Díl první.

Možná vás občas napadne, jak asi vypadá žena v IT. Jak zapadá do kolektivu a zda tam není jen proto, že je žena.

Nechci se teď pouštět do debaty o pozitivní či negativní diskriminaci žen v IT či vlastně kdekoliv jinde. Ani nejsem zastáncem názoru, že by se nějaká pozice měla obsadit ženou / mužem / cizincem bez ohledu na schopnosti.

Ovšem na druhou stranu jsem ráda, že mi meet-ups Women in Tech a jejich workshopy dodaly odvahu ke změně profesního zaměření.

Společně s Women in Tech se snažíme ženy sdružovat a pomáhat jim i jiným ženám, aby našly tu svou cestu do jiného oboru.

IT totiž není jen o kódění. Je to hodně rozmanitý obor nabízející spoustu pozic – od grafiky, designu až po komunikaci se zákazníky, projektovému managementu či programování. Některým pozicím se budeme věnovat na listopadovém setkání. Budou zastoupeny role – developer, admin + analyst, presale + sale, konzultant a HR. Další podrobnosti a přihlášení najdete zde.

V tomto článku vám chci představit ženu a její příběh, proto je článek věnován developerce – Lindě Langerové.

Jaká byla tvá cesta do IT? 

Ráda jsem hrála počítačové hry a jednoho dne (v cca 11-12 letech) přišel tatínek s tím, že bych mohla na počítači dělat také něco produktivního a ty hry třeba vytvářet. Já z toho samozřejmě byla nadšená. Tak začala má éra s Baltíkem (prostředí, v němž člověk programuje pomocí vkládání obrázků charakterizující jednotlivé příkazy). Účastnila jsem se různých soutěží a naučila jsem se základnímu programátorskému myšlení. Už na škole jsem si oblíbila rozmanitost směrů, kterými se v informatice můžu ubírat, pokud by mě ta či ona oblast přestala bavit.

Jak se ti funguje v mužském kolektivu? 

Upřímně se pohybuji v mužském kolektivu prakticky od malička, kdy jsem si přála být kluk, hrát si s klučičími hračkami a čůrat ve stoje  . Většinu mých kamarádů tvořili chlapci, stejně tak později jsem měla koníčky jako řešení matematických korespondenčních seminářů, Baltík, závodění na kolech, všemožné fantasy a počítačové hry, takže jsem se stále pohybovala spíše mezi kluky.

Myslím, že záleží na konkrétních lidech a ne na pohlaví.

Máš nějakou zkušenost s pozitivní či negativní diskriminací? 

Obecně nemám ráda, když se příliš řeší nějaká genderová korektnost (často se to přehání a ještě více to vede k diskriminacím - v tomto případě diskriminaci mužů), ale v IT mi vždycky přišlo, že když je holka šikovná, tak má svým způsobem takové princeznovské postavení obzvlášť proto, že se o ni galantní muži pěkně starají, protože jsou rádi, že tam nějaké ženské mají.

Co bys doporučila ženám, které chtějí do IT či tech oboru ?

Fakt, že jste ženy využijte ve svůj prospěch a neberte to jako překážku. Ženy mívají častěji tendenci nejít do něčeho, pokud si nejsou 100% jisté, že to dokážou. Tak hlavně nezapomínat na to, že polovina práce programátora je googlení, a že většinu věcí se člověk naučí až během praxe. Technologie je oblast, která se posouvá a vyvíjí tak rychle, že pokud byste se chtěly všechno nejdříve naučit, tak už se budou používat úplně jiné technologie, než které jste se na začátku učily.

Myslíš, že je správné řešit diverzitu ve firmách? 

Myslím si, že to může firmě prospět ve chvíli, kdy jsou zaměstnanci samí muži nebo samé ženy. Ovšem nic se nemá přehánět. Proto by se mělo přihlížet při pohovoru na schopnosti a dovednosti a ne na pohlaví. Diverzita by měla přijít přirozeně.

Co si myslíš o Salesforce? 

Z mého pohledu vývojáře to je asi jeho rozmanitost. Nejsem ten typ člověka, co u jedné věci vydrží dlouho, a zrovna při práci se Salesforce člověk chvíli programuje, chvíli něco konfiguruje, chvíli odpovídá na tickety, a spoustu dalšího, takže to jen tak neomrzí.

Jak se ti líbí v Enehano? Co je na téhle firmě jiné? 

V Enehano je super přátelská atmosféra, která převládá. Dále vstřícnost – na čemkoliv se dá domluvit a na každého zaměstnance nahlíží individuálně. Na druhou stranu to ale nekazí obraz o profesionalitě firmy a je kladen důraz i na rozvoj hard i soft skills a plnění certifikací, takže člověk nezakrní  .

Jsem ráda, že jste se dočetli až sem, a tak se můžete radovat z druhého dílu, který najdete na našem blogu.

Pokud by Vás zajímaly i jiné příběhy, přečtěte si článek Kdo stojí za organizací Women in Tech .

Tyto ženy můžete potkat na listopadovém setkání.

Novinky a informace

Přímo do vaší emailové schránky

Prozkoumejte související články

Řízení vztahů s obchodními partnery