Honza nastoupil do Enehano Solutions 1. 7. 2021 na pozici Software Engineering Director. Má za sebou zkušenosti z velkých projektů, ale i práci programátora nebo testera.
Na první pohled z něj sálá velké množství zkušeností a chuť je předávat. Působí jako velký svéráz, ale náš tým skvěle doplní. Celým rozhovorem se nejčastěji opakovala slova jako důvěra, chuť pracovat a vnitřní motivace.
Jak ses dostal do IT?
Tento obor mě bavil vždycky. Začínal jsem už na základní škole na počítači PMD-85 připojenému k černobílé televizi Merkur. 😊
Přesto jsem šel na gymnázium se zaměřením na matematiku a fyziku. Tam jsem zjistil, že zas tak moc matematicky založený nejsem. Po gymnáziu jsem šel na vysokou školu na obor středoškolského učitele.
Kdy jsi naskočil do praxe?
Od třetího ročníku jsem se živil díky brigádám sám. Nastoupil jsem do IT firmy jako “holka pro všechno”. Staral jsem se o HW, správu sítě a programoval ve FoxPro.
Věděl jsem, že v tomto oboru chci zůstat. Pracoval jsem 15 let v Sybase a pak v Profinitu. V druhé jmenované firmě jsem se seznámil s Michalem Peškou a Jirkou Machem. Tuším, že Jirka měl se mnou přijímací pohovor. Nastoupil tam hned po škole a učil jsem ho.
V Profinitu se hodně dbalo na kvalitu. Celá firemní kultura byla postavená na tom, že peníze přijdou s tím, když děláte práci kvalitně. Toto “gró” si kluci odnesli. Musím říct, že se obklopují ve firmě lidmi, kteří to vnímají stejně.
Jak vidíš jejich cestu, když je znáš už “od mlada”?
Mám k nim velkou úctu. Sám nejsem takto podnikavý typ, na to musí být člověk trochu střelený a šílený 😊. To Jirka v dobrém slova smyslu je a Michal ho úžasně vyvažuje a dává tomu racionální vhled.
Popsal bys mi svou dosavadní kariéru?
Prošel jsem si všemi pozicemi od začátku - po programátora nebo testera, musel jsem umět sepsat funkční specifikaci a jednat s klienty. Až poté jsem začal pracovat jako projektový manažer.
V největším peaku jsem měl v týmu 100 lidí a každý den v nákladech 0,5 – 1 mil Kč.
Jaký byl pro tebe zajímavý projekt?
V předešlém působišti jsme vyhráli FTFP projekt v České spořitelně na vytvoření internetového bankovnictví Servis24. Na tomto projektu jsem byl jako projektový manažer. Měl jsem obrovskou zodpovědnost za každou část i za finanční stránku. V největším peaku jsem měl v týmu 100 lidí a každý den v nákladech 0,5 – 1 mil Kč. Primárně jsme nastavovali procesy, automatizace na co nejvyšší úrovni, s co nejkvalitnějším a nejlevnějším dodáním s dodržením časového plánu.
Při release jsme neměli žádnou chybu v prioritách A a B a asi 10 v C, což byla v řádech statisíců řádků na jednu stranu obrovský úspěch. Na druhou stranu to byla pro mě největší škola, a naučil jsem se skutečně mnoho.
Jaká největší ponaučení si do Enehana přinášíš?
Absolutní otevřenost vůči zákazníkovi. Snaha cokoliv zatajit nefunguje. Vždy jsme klientům řekli, když nějaká část projektu nešla podle představ. Transparentnost je podmínka k dobře dodanému projektu a spokojenému zákazníkovi. Jsem rád, že tato firemní kultura panuje i v Enehanu.
Dodavatelská firma se na svého zákazníka kouká optikou jen jednoho projektu, který dodává. Ale zákazník má daleko větší kontext a je potřeba si toto uvědomovat. Když jsem přešel na stranu zákazníka, tak mi došlo, jak je korporace nepředstavitelně složitá a jak jsem byl jako projektový manažer ve své roli naivní. Komplexita a složitost a spousta energie je jen do chodu bez zjevného „výsledku“.
Jak zvládáš tuhle karanténní a home officovou dobu?
Já jsem v tomto směru staromilec. Ideální je pro mě strávit 4 dny v kanceláři a 1 den na home office. Když člověk není se svými kolegy v přímém kontaktu, tak uniká spousta informací. Schůzky na Teams nebo podobných platformách jsou sice nečekaně účinné, ale nikdy ti nedají to, co osobní kontakt.
Proč sis vybral Enehano?
Velký posun jde ve firmě udělat nadšením a mentálním nastavením. Ovšem od určité velikosti k tomu všemu musíš dát i pravidla a proces. Připravit se na růst, nastavit kvalitu.
Punk je parádní u pěti členné firmy, ale pak už to nejde, a Jirka s Michalem si tohle velmi dobře uvědomují.
Když se mi ozvali, tak mi dávalo smysl to, co říkali. Lidsky je mám rád a věřím jim. Ještě před přijetím mě pozvali na firemní akci, na které ze všech účastníků čišelo, jak moc chtějí pracovat a jak chtějí práci dělat dobře. Je tu tým mladých, svěžích lidí. V korporaci mi hodně chyběla parta s tak velkou vnitřní motivací.
Jsme plní pozitivního přístupu, mladých lidí a chuti pracovat.
S jakým cílem do Enehana nastupuješ?
Jednoduše předat své zkušenosti. Myslím, že toto je věc, kterou stále rostoucí Enehano potřebuje. Jsme plní pozitivního přístupu, mladých lidí a chuti pracovat. Je to trochu větší punk, než jsem čekal 😊. Pro Enehano nastala fáze, kdy potřebujeme dostat to nadšení do definovaného delivery procesu. Dát všemu strukturu a proces, a to bez ubrání nadšení.
Osobně chci působit ve firmě, kde chtějí lidé pracovat, a zároveň mít rozumné šéfy, kteří ví, o čem je řeč. To je pro mě alfa omega a toto vše jsem v Enehanu našel.
Rád vysvětlím a povyprávím své zkušenosti. Pokud by o to měl někdo zájem, tak jsem otevřený všem diskuzím. Dost jsem toho zažil a myslím, že by bylo dobré to zužitkovat.