Žena a IT? Proč ne! Díl druhý.

Žena a IT? Proč ne! Díl druhý.

Přinášíme vám druhý díl článku žen v IT. I v něm půjde o jedinečný pohled ženy, která v IT není žádným nováčkem.

IT totiž není jen o kódění. Je to hodně rozmanitý obor nabízející spoustu pozic – od grafiky, designu až po komunikaci se zákazníky, projektovému managementu či programování. Některým pozicím se budeme věnovat na listopadovém setkání. Budou zastoupeny role – developer, admin + analyst, presale + sale, konzultant a HR. Další podrobnosti a přihlášení najdete zde.

Katka Vokřínková si prošla mnoha životními peripetiemi a právě to z ní udělalo silnou posilu do týmu Enehano. Ale zbytek už najdete v jejích odpovědích.

Jaká byla tvá cesta do IT? 

Vystudovala jsem Fakultu multimediálních komunikací na UTB ve Zlíně. Postupně jsem se přes grafický design dostala až k tvorbě webových stránek, kde jsem našla to správné naplnění z práce. Naplno jsem se IT začala věnovat, když jsme s partnerem založili firmu na vývoj aplikací na míru. Vyzkoušela jsem si tam skoro všechny role od tech projektového manažera a product manažera přes scrum mastera a testera až po user engagement specialistu, školitele a technickou podporu. A i když nám to nakonec nevyšlo, tak to pořád vnímám jako jeden z nejzásadnějších okamžiků v mém životě.

Jak se ti funguje v mužském kolektivu? 

Já se nekoukám na kolektiv jako mužský nebo ženský. Vnímám to, jak se v něm cítím bez ohledu na to, jestli se tam nosí spíš sukně nebo kalhoty. Hodně mi záleží na tom, jestli máme společné hodnoty, podobně rozumíme misi organizace a pracujeme jako tým, který se podrží.

 

Co bys doporučila ženám, které chtějí do IT či tech oboru ?

Úplně to samé jako ženám, které chtějí jít do jakéhokoli jiného oboru. Nebát se. Pracovat na sobě. Najít si komunitu podporujících lidí, která dokáže posunout člověka dál. Co mi dělá radost je i to, že na trhu je zároveň spousta firem, které jsou ochotny začátečníkům dát šanci a využít jejich nadšení jako akcelerátor jejich rozvoje. Současně mi přijde důležité nevnímat těžkosti spojené se změnou kariéry jako bariéry, ale spíše jako výzvy k překonání. Jeden z mých prvních IT projektů přivedl moji firmu k bankrotu a můj partnerský vztah téměř k rozpadu. Bylo to hrozně složitý, ale zpětně jsem za to ráda, protože mě to neuvěřitelně posílilo.

Myslíš, že je správné řešit diverzitu ve firmách? 

Přijde mi důležité se zabývat diverzitou na úrovni osobnostních vlastností, názorů, komunikačních schopností a zkušeností, protože to bezpochyby přináší spoustu benefitů pro všechny strany. Všechny ty jednotlivé odlišnosti samozřejmě můžou být přímo spojené s určitými pohlavími, věkem, národností či náboženstvím, ale ne nutně.

Chci být hodnocena na základě svých schopností a vlastností, ne podle toho, co mám napsané v občanském průkazu.  Proto mi dává smysl měřit a následně analyzovat diverzitu psychologických profilů spíše než genderovou vyváženost.

Čeho si nejvíce ceníš v rámci tech oboru?

Technologie jsou budoucnost. Můžou nám pomoct překonat ty největší problémy, který jako lidstvo nyní čelíme. Systém vzdělávání v rozvojových zemí je možné kompletně transformovat díky zajištění přístupu k elektřině a internetu. Chudoba je následkem neefektivní distribuce globálních zdrojů, což rozvoj technologií dokáže velmi smysluplně omezit. Zamoření oceánů odpadem je možné postupně snižovat tím, že budeme investovat do udržitelnějších a dlouhodobějších řešení v oblasti obalů. Čistotu ovzduší ovlivní další rozvoj automobilového průmyslu směřující k hybridním a elektrickým vozidlům. Není to otázka pár let, ale spíše několika generací. IT je bez debat ten nejrychleji rozvíjející se obor.

Co si myslíš o Salesforce? 

Salesforce je sice jen malým dílkem v té obrovské skládačce světové digitalizace, ale má v mém srdci speciální místo. Kromě prostého faktu, že je to flexibilní řešení schopné pomoct rozličným průmyslovým oblastem, je kolem této zdánlivě na první pohled nudné technologie skvělá komunita lidí, jež mu dodává aspekt lidskosti, pocit přijetí a zábavy.

Věřím, že vás Katky odpovědi zaujaly a pomohou vám zamyslet se nad pozicí žen v IT i z jiného úhlu pohledu.

Pokud by vás zajímaly i jiné příběhy, přečtěte si článek Kdo stojí za organizací Women in Tech.

Tyto ženy můžete potkat na listopadovém setkání.

Novinky a informace

Přímo do vaší emailové schránky

Prozkoumejte související články