Women in Tech CZ: Přichází nová vlna žen?

Women in Tech CZ: Přichází nová vlna žen?

Ženy, které v IT odvětví působí, začínají vytvářet stále silnější komunity.

Komunitu žen v IT podporuje také několik organizací jako například CzechitasAjTyvIT. Zapojují se i další společnosti jako Enehano Solutions, která spojuje IT a business díky Salesforce.

Enehano podporuje nově vzniklou skupinu Women in Tech Czech Republic (WIT CZ), která se pravidelně setkává, a pomáhá ženám v dalším technickém vzdělání. Ke konci minulého roku skupina ukončila první ženský 8 týdenní kurz zaměřený na Salesforce administraci.

Miroslava Vodičková,  je členkou této komunity a absolventkou admin kurzu. Zajímalo nás, jak dlouhou cestu Mirka v IT ušla, jak vnímá ženskou komunitu v Čechách a co by doporučila ostatním ženám, které o IT kariéře přemýšlejí?

Mirko, na jaké pozici a jak dlouho pracuješ?

Už téměř dvacet let pracuji jako business analytička. Na této pozici jsem začínala v době, kdy analytiků bylo málo a v IT byli analytici braní, jako něco netechnického nebo jako překážka mezi uživatelem a vývojářem. UML (Unified Modeling Language – grafický jazyk pro softwarové inženýrství) byl na začátku, proto byl kladen důraz na návrh aplikací a sběr požadavků.

Co tě přivedlo k IT?

Poprvé jsem programovala asi v 10 letech, což bylo něco zvláštního. Můj táta v IT viděl velký potenciál. Bohužel jsem si spíš vypěstovala k programování odpor, ale počítače jsem brala jako něco normálního. Na střední škole mě bavila matematika, proto jsem nastoupila na Fakultu aplikovaných věd do Plzně. První dva roky byly společné pro matematické a IT obory. V jejich průběhu mě víc zaujalo IT, a tak jsem jej i vystudovala. Myslím, že jsem tím tátovi udělala velkou radost.

Jak vnímáš ženskou IT komunitu v ČR? Do jakých aktivit ses zapojila?

Je to zarážející, ale nejméně holek je v IT kolem 40 let. Za svůj pracovní život jsem potkala hodně programátorek a analytiček, kterým je dnes již kolem 60 let, poté dlouhá prázdná věková bariéra až dosud, kdy se situace obrací zase ve prospěch žen.

Nedávno jsi absolvovala WIT kurz Salesforce administrace. Co tě motivovalo se do kurzu přihlásit a následně kurz dokončit?

V práci jsme se rozhodovali mezi implementací CRM od Microsoftu a Salesforce. V průběhu výběrového řízení jsem potkala Jiřího Macha z Enehana a následně jsem navštívila i Basecamp Salesforce. Na Basecampu Enehano nabízelo základní administrátorský kurz pro holky. Hned jsem po nabídce skočila. Samostudium mi nikdy moc nešlo a o Salesforce jsem se chtěla dozvědět minimálně o základních principech funkcí. V kurzu jsme se ve velmi krátkém čase dozvěděly a vyzkoušely především základy administrace Salesforce. Lektoři i spolužačky byly super. Moc jim za kurz děkuji.

Kurz Salesforce Administrace
Kurz Salesforce administrace organizovaný lektory z Enehano Solutions s.r.o.

Jak kurz probíhal a co se Ti líbilo nejvíc?

Kurz byl rozdělen na 8 lekcí, které se konaly jednou týdně v podvečer. Každá hodina byla věnována vybrané oblasti. Každá účastnice získala svůj sandbox s předpřipravenou aplikací a administrátorskými přístupy. V průběhu lekce jsme probrali teorii k dané oblasti a pak si vše na základě připravených příkladů vyzkoušely nakonfigurovat ve vlastním sandboxu. K ruce nám byly lektorky a občas i Marek Tyrlík, lektor a zároveň i jediný muž ve skupině. Vždy nám rychle poradili, jak pokračovat dále v dané problematice, případně nás upozornili, kde máme chybu a jak ji napravit.

Co ti kurz dal?

Kurz mi umožnil poznat nové lidi, mezi nimi i moji kamarádku a rozhled v administraci Salesforce.

Jaká byla atmosféra na kurzu v kruhu žen? Nechyběli Vám na kurzu muži?

Na několika pár hodinách nás suploval právě Mára, takže nám ani mužský element nechyběl. Atmosféra byla velmi příjemná. Už od počátku v kurzu nebyly žádné zábrany se ptát na cokoliv. A téměř vždy jsme dostaly okamžitou odpověď. Je vidět, že se holky v SF vyznají.

Změnil se tvůj vztah k IT po kurzu?

Je skvělé vidět, jak se za posledních 20 let změnil přístup k vývoji softwaru. Co by se muselo před pár lety několik dnů programovat, jsem v SF zvládla nakonfigurovat během pár minut. Je jasné, že se člověk musí držet standardu. Ale myslím, že pro spousty firem je ten standard mnohem větší, než by je vůbec mohlo napadnout, že by je kdy potřebovaly, natož chtěly.

Plánuješ v IT oblasti pracovat i do budoucna a pokud ano, kam bys chtěla směřovat?

V IT pracuji a chci s tím pokračovat i nadále. Kurz mi ukázal další možnosti mého rozvoje a uvažuji, že bych se stala Salesforce analytikem a administrátorem. Už jsem i zapsaná na další kurz pro Salesforce vývojáře.

Co bys doporučila ženám, které mají o IT zájem?

Hlavně se nebát a jít do toho po hlavě. Představa programátorky v otrhaných džínách a s popelníky místo očí je dneska pasé. V IT se pohybují fajn, pěkné, chytré, vtipné a veselé holky jako v každém jiném oboru. Řekla bych i že to dnešní kluci berou jako samozřejmost, tak proč to nezkusit?


Zaujalo vás toto téma? Přijďte 19.2.2020 do HubHubv Praze na třetí meet-up Women in Tech “Mluví Salesforce ženským jazykem?”.

Zažijte na vlastní kůži další women power, seznamte se navzájem, sdílejte své zkušenosti a přijeďte se dozvědět, proč holky píšou lepší kódy!

Registrace: http://bit.ly/WIT-mluvi-Salesforce-zenskym-jazykem

 

Novinky a informace

Přímo do vaší emailové schránky

Prozkoumejte související články