Enehano vítá do svého týmu ostřílenou projekťačku

Enehano vítá do svého týmu ostřílenou projekťačku

Míša je zkušená projekťačka a je velkou posilou celého týmu. Do Enehana přináší nové zkušenosti i jiný pohled. Je člověkem, který k nám zapadá srdcem a poznáte ji snadno – je to ta holka s velkým úsměvem, se kterou můžete probrat všechno.

Povíš nám, jak si začala s touhle „klučičí“ prací?

Do IT jsem naskočila chvilku po škole, což je už skoro 20 let. Vystudovala jsem podnikové informační systémy pod irskou univerzitou a začala pracovat pro GE Money (současná MONETA Money Bank) v oddělní vymáhání jako analytik. Řešila jsem datové analýzy a reporting vymáhání. Má náplň práce byla už od začátku s IT úzce spojená. Přišlo mi zajímavé řešit na základě datových analýz komplexní změny procesů vymáhání a s tím spojené změny v IT systémech. Přirozeně jsem tak přešla do role business analytika na straně IT. Zhruba po dvou letech jsem dostala příležitost odřídit svůj první projekt. Tak jsem se stala projekťačkou, ale průběžně jsem se občas a ráda vracela k analytickým rolím.

Mohla bys vybrat některé projekty, které hodnotíš jako nejzajímavější?

Za tu spoustu let bylo projektů opravdu hodně. Zmíním tři, ze kterých jsem si odnesla nějaké zásadní poznání.

V Raiffeisenbank jsem řešila v roli Business Information Architekt v divizi Financí návrh nového datového skladu, konkrétně vrstvu CDL (common data layer), což je jediné místo pravdy, které je východiskem pro veškerý reporting celé banky. K tomu je nezbytné se dobře orientovat ve velkém spektru dat (jak vznikají a co znamenají) a následně navrhnout obecnou strukturu, ze které budou všichni čerpat. V této roli jsem si uvědomila, jak velmi odlišný pohled na stejná data má risk management, finanční controlling, reporting do ČNB a nakonec obchod. Byla to pro mne cenná zkušenost, která mi pomohla vidět informace novou optikou.

Jako další bych chtěla zmínit náhradu hlavního systému pro Treasury oddělení banky (oddělení, které se zabývá deriváty, opcemi, akciemi z různých pohledů). Na tomto projektu jsem v roli PM strávila více než dva roky. Treasury oddělení si tou dobou žilo v rámci banky svým vlastním životem, byli jsme takový stát ve státě.  Měli jsme své obchodníky, dodavatele i své IT. V bance jsou většinou striktně nastavené procesy a role a každá změna má svůj relativně dlouhý životní cyklus. My jsme měli to štěstí, že jsme měli vše do velké míry ve svých rukou. Většina kolegů měla pro svou práci vedle odbornosti i nadšení, a proto tam byla radost na projektech pracovat. Poznání, které jsem si odnesla z tohoto projektu bylo hodně o navnímání kontrastu mezi “lokálním” a “centrálním”.

A ten třetí?

Jako poslední popíši ještě jeden projekt, kde jsem působila v roli PM. Šlo o firmu zabývající se poskytováním financování zákazníkům ze segmentu dopravců. Z pohledu bank jsou to velice rizikoví klienti a firma využila tohoto prostoru na trhu. Připravovali jsme dodávku takového „light bankovního systému“. Firma v té době začínala s “agilní transformací” a tak jsme na samém začátku dostali zadání, že se bude jednat o agilní projekt. V zásadě nám ale management neumožnil tuto metodu realizovat. Navzdory tlaku na “agilní dodávku” požadovali jasné termíny, ceny a obecně hodně zůstávali v zajetých kolejích. Celá agilita pak spočívala v přejmenování rolí a procesů, což mi nedávalo smysl. V rámci snahy o nastavení nové cesty, jsme naráželi na velký odpor. Až jsem jednoho dne dostala nečekaně výpověď s okamžitou platností. Bylo to pro mne veliké zklamání.

Potřebuji dělat práci tak, aby to bylo v souladu s mými hodnotami.

To je drsná zkušenost. Lituješ toho?

Vůbec. V tu dobu to samozřejmě bylo těžké, to nepopírám. Přemýšlela jsem hodně nad tím, kde se stala chyba, co jsem mohla nebo měla udělat jinak. Ve větší organizaci jsou občas protichůdné zájmy různých lidí na různých cílech. Ale pokud někteří lidé mají organizační moc, tak se lehce zbaví těch, které je ohrožují. Nicméně vím, že bych do toho šla stejně. Věřila jsem, že dělám správnou věc, a vždycky do takového boje půjdu znovu. Potřebuji dělat práci tak, aby byla v souladu s mými hodnotami. Ale jinak šlo to opravdu skvělý projekt s výborným týmem a velmi zajímavým cílem. Dost nás to bavilo, a to je pro mě základ.

Když přeskočím k Enehanu, čím jsme tě zaujali?

Oslovil mě Petr Mudroch, se kterým jsme už roky přátelé a bývalí kolegové. Zná mě po osobní i po profesní stránce. Popovídali jsme si, o čem Enehano je, a okamžitě mě to zaujalo. Protože neznám Salesforce, tak mi případná spolupráce nedávala úplně smysl. Nakonec zvítězila má touha přejít od ryzího projekťactví do něčeho víc obsahového. Už pár měsíců jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych ty zkušenosti z projektového řízení ráda uplatnila v kombinaci s hlubší analytickou prací v nějaké ohraničené oblasti, kde bych si mohla postupně budovat znalost. Tak, proč ne zrovna Salesforce.

Následovaly rozhovory s Jirkou Machem a Milanem Bodlákem a nakonec jsme se domluvili. Zmínit ještě musím Honzu Zámostného, který měl na mé rozhodnutí také veliký vliv.

Cítím, že Enehano je vedené v módu důvěry.

S jakým cílem do Enehana nastupuješ? 

Líbí se mi myšlenka být ve firmě, která nabízí jeden komplexní produkt, v rámci kterého si můžu dlouhodobě budovat znalost. Věřím, že tu dokážu propojit všechny své zkušenosti, a krásně synergicky je využít.

Chtěla bych rozšířit naše služby o projektový management na straně zákazníka. Zavedení nového CRM je často mnohem komplexnější úloha s dopady do dalších systémů a oblastí. Dodávky Salesforce závisí na pochopení procesů a potřeb zákazníka. Proto by mi dávalo smysl mít Enehano člověka u klienta a každý den být s týmem v úzkém kontaktu. Byli bychom tak schopni lépe a rychleji navnímat klienta a na druhou stranu můžeme přinést nezaujatý pohled zvenčí.

Ale to je jen takový nápad pod dojmy dění v rámci projektu pro ČMSS, kde nyní tuto roli zastávám.

Co se ti u nás líbí?  

Lidi, které jsem v Enehanu zatím potkala, jsou moc fajn a atmosféra je vždy přátelská. Cítím, že firma je vedená v módu důvěry. Je opravdu příjemné být v takovém prostředí, i když zatím nemám moc příležitostí si to užívat, protože jsem dočasně „full time“ u zákazníka spíš v takovém bodyshop režimu. Také mi přijde, že je v Enehanu  hodně srdcařů, kteří dělají svou práci rádi. Ne, že by tohle jinde vůbec nebylo, ale v Enehanu to působí, jako by to bylo součástí DNA . Bylo by super zrovna tohle udržet i při rychlém růstu.

Míšo, děkujeme za rozhovor.

Novinky a informace

Přímo do vaší emailové schránky

Prozkoumejte související články